بستن منو
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۴

مسیر سایت

پورتال خبری > اخبار بانک و بانکداری > اهدای کتاب شاهنامه شاه طهماسبی توسط بانک پاسارگاد

اهدای کتاب شاهنامه شاه طهماسبی توسط بانک پاسارگاد

اهدای کتاب شاهنامه شاه طهماسبی توسط بانک پاسارگاد

اهدای کتاب شاهنامه شاه طهماسبی به دانشگاه هنر اسلامی تبریز

بانک پاسارگاد، در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود، شاهنامه شاه‌طهماسب، فاخرترین کتاب تاریخی، هنری و فرهنگی کشور را به دانشگاه هنر اسلامی تبریز هدیه داد.

به گزارش بیمه پاسارگاد نقل از روابط عمومی بانک‌پاسارگاد، طی مراسمی با حضور دکتر کی‌نژاد رییس دانشگاه، برخی مدیران بانک‌پاسارگاد، کتاب شاهنامه شاه طهماسب به عنوان شاخص ترین و مهم‌ترین اثر فرهنگی، هنری و تاریخی ایران جهت بهره‌مندی اساتید و دانشجویان به این دانشگاه اهداء شد.

بر اساس این خبر، کتاب " شاهنامه شاه طهماسبی"،  به‌عنوان فاخرترین، شاخص‌ترین و مهم‌ترین اثر فرهنگی، هنری و تاریخی ایران، پس از 20 سال تلاش، با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان‌هنر و بانک‌پاسارگاد جمع‌آوری و به چاپ رسیده‌است. این بانک به دلیل حمایت از چاپ این کتاب، به عنوان حامی برگزیده نسخ خطی، در چهاردهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی معرفی شد.

گفتنی است نگارش شاهنامه طهماسبی در سال 928 هجری قمری آغاز شد. دو سال بعد شاه اسماعیل از دنیا رفت و شاه طهماسب که نوجوانی 11 ساله بود بر تخت سلطنت نشست. کار نگارش شاهنامه نشان می‌دهد مشاورینی در کنار او حضور داشتند که موضوع را پیگیری کردند و سرانجام در سال 948 نگارش این اثر هنری به پایان رسید. در آن زمان سلطان سلیم اول سلطان عثمانی از دنیا رفت و فرزندش سلطان سلیم دوم به حکومت رسید. در آن زمان هیأتی 400 نفره از ایران هدایایی به بارگاه او ببرند که شاهنامه طهماسبی یکی از آنها محسوب می‌شد.
این شاهنامه تا اواخر حکومت عثمانی در خاک این کشور باقی ماند اما در دوره ضعف این حکومت، این کتاب نیز جا به جا شد و در اوایل قرن 20 در اختیار یک فرانسوی قرار گرفت.

پس از مرگ این فرانسوی، وارثین او شاهنامه را به هوتون که یک ثروتمند آمریکایی و رئیس موزه متروپولیتن نیویورک بود فروختند. مالک جدید شاهنامه ابتدا به بهانه عکس‌برداری و در واقع برای فرار از مالیات، این اثر هنری را ورق ورق کرد و 78 برگ آن را به موزه متروپولیتن اهدا کرد و بخش دیگری از اوراق را در حراجی‌ها به فروش رساند. و 118 برگ شاهنامه در اختیار هوتون باقی مانده بود.

پیش از انقلاب‌اسلامی تلاش‌هایی برای پس گرفتن آن انجام شد اما به نتیجه نرسید. پس از پایان دفاع مقدس، شادروان دکتر حسن حبیبی موضوع را پیگیری کرد و مذاکراتی برای این مسئله با وارثان هوتون انجام شد و در نهایت 118 برگ شاهنامه به ایران رسید. این کتاب حاوی تصاویر 116 نگاره، جلد، آستر بدرقه، سرلوح و دیگر تذهیب‌های موجود در موزه هنرهای معاصر، به همراه 33 نگاره از موزه متروپولیتن، 10 نگاره از مجموعه خلیلی در لندن، 9 نگاره از بنیاد آقاخان، 3 نگاره از موزه هنرهای ‌اسلامی قطر، 13 تصویر متن شاهنامه (نمونه خط و جدول بندی) و یک نگاره از موزه رضا عباسی تهران است که هر کدام از این نگاره‌ها، شرحی به دو زبان فارسی و لاتین دارد.


( 0 Votes )

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی