بستن منو
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۶

مسیر سایت

پورتال خبری > اخبار صنعت بیمه > بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد

بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد


بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد که از اول مهر ماه امسال در فرایند ارزیابی خسارت، صرفاً از خدمات مؤسسات و اشخاصی که دارای پروانه فعالیت از بیمه مرکزی هستند، استفاده نمایند.
به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مصوبه جدید شورای عالی بیمه در خصوص اصلاح آیین نامه «اعطای پروانه و نحوه فعالیت مؤسسات ارزیابی خسارت بیمه‌ای»، در نامه‌ای به امضای دکتر فرشباف ماهریان به مدیران عامل شرکت‌های بیمه ابلاغ شد. بر اساس اين مصوبه «استفاده از کار‌شناسان خسارت شرکت‌های بیمه موقتی است» و پس از تکمیل ظرفیت کار‌شناسان ارزیابی خسارت دارای پروانه فعالیت از بیمه مرکزی، «استفاده از کار‌شناسان شرکت‌های بیمه برای ارزیابی خسارت، با تأیید شورای عالی بیمه متوقف خواهد شد» و« از اول مهر 1390 شركت هاي بيمه موظفند در فرايند ارزيابي خسارت، صرفاً از خدمات مؤسسات واشخاصي كه داراي پروانه فعاليت از بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران هستند، استفاده نمايند».
مصوبه شورای عالی بیمه در خصوص اصلاح آیین نامه «اعطای پروانه و نحوه فعالیت مؤسسات ارزیابی خسارت بیمه‌ای» به عنوان مکمل شماره ۳ آیین نامه شماره ۵۰ (آیین نامه شماره ۳/۵۰) در هفدهم فروردين 1390تصويب و در هفتم اردیبهشت به مدیران عامل۲۰ شرکت بیمه و دو شرکت بیمه اتکایی فعال کشور ابلاغ شد.
این مصوبه به منظور تکمیل ظرفیت ارزیابان خسارت بیمه‌ای مستقل، برای بازنشستگان صنعت بیمه که حداقل پنج سال در بخش خسارت بیمه اتومبیل و حداقل هفت سال در بخش خسارت سایر رشته‌های بیمه به طور مستمر خدمت نموده باشند، همچنین مدیران عامل مؤسسات قبلی ارزیابی خسارت، تسهیلاتی از نظر دریافت پروانه ارزیابی خسارت به صورت آزمایشی در نظر گرفته، اما برای استقلال ارزیابان خسارت، تأکید کرده است که مؤسسین و شرکای مؤسسه ارزیابی خسارت نمی‌توانند عضو هیئت مدیره، مدیر عامل یا کارمند شرکت‌های بیمه، نماینده یا کارگزار بیمه و یا دفا‌تر ارتباطی باشند.
بر اساس تبصره (۱) ماده (10) مصوبه جديد شوراي عالي بيمه، ‌استفاده از کار‌شناسان خسارت شرکت‌های بیمه در صورتی که فهرست اسامی و اطلاعات آن‌ها به صورت سالانه از سوی شرکت‌های بیمه به تأیید بیمه مرکزی رسیده باشد بلامانع است، اما تبصره (۲) همین ماده تأکید کرده است که استفاده از کار‌شناسان خسارت شرکت‌های بیمه موقتی است.
بر اساس تبصره‌های دیگر ماده(۱۰) مؤسسات معتبر ارزیابی خسارت که در خارج از ایران به ثبت رسیده‌اند و به صورت بین المللی فعالیت می‌کنند، اجازه دارند به ارزیابی خسارت در ایران بپردازند و مؤسسات دارای پروانه فعالیت ارزیابی خسارت از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز می‌توانند در چارچوب این آیین نامه و دستورالعمل بیمه مرکزی، برای تأسیس شعبه در خارج از کشور مجوز بگیرند.
بر اساس آيين نامه اعطاي پروانه و نحوه فعاليت مؤسسات ارزيابي خسارت بيمه‌اي، مؤسسه ارزیابی خسارت، شخصی حقوقی است که وظیفه بررسی و تحقیق در مورد علت و مقدار خسارت و تشخیص میزان تعهد بیمه‌گر و مذاکره برای تعدیل و تسویه خسارت‌های مورد ادعا را طبق آیین نامه مصوب شورای عالی بیمه و شرایط بیمه نامه دارد.


( 1 Vote )

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی