بستن منو
يكشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۷

مسیر سایت

پورتال خبری > اخبار صنعت بیمه > تفاوت بیمه نامه‌های جدید و قدیم

تفاوت بیمه نامه‌های جدید و قدیم

بيمه مركزی جمهوری اسلامی ايران جزئيات آيين‌نامه جديد تعرفه بيمه شخص ثالث را كه حاوي تفاوت تعرفه جديد بيمه شخص ثالث با تعرفه قبلي است، تشريح كرد.

به گزارش روابط عمومي بيمه مركزي، از مهم‌ترين تفاوت‌هاي تعرفه جديد بيمه شخص ثالث با تعرفه قبلي، علاوه بر افزايش تخفيف عدم خسارت تا ۷۰ درصد و امكان انتقال سوابق تخفيف به وسيله نقليه جديد، محاسبه شدن تخلفات حادثه‌ساز وسيله نقليه در تعيين حق بيمه بعدي و در نظر گرفتن اضافه نرخ براي خودروهاي با سن بيش از ۱۵ سال است. بر اساس اين گزارش، آيين‌نامه جديد تعرفه بيمه شخص ثالث، امكان خريد بيمه نامه كوتاه مدت را به رسميت شناخته و تعرفه آن را در مقايسه با قبل كاهش داده است اما در هر حال خريد بيمه نامه يك ساله براي متقاضي بيمه نامه شخص ثالث با صرفه تر است.بر طبق آيين‌نامه جديد، حق بيمه با اعتبار تا پنج روز، معادل پنج درصد حق بيمه يك‌ساله است و براي دريافت بيمه نامه شخص ثالث با اعتبار بيش از ۳۰ روز تا ۶۰ روز بايد معادل ۲۵ درصد حق بيمه يك ساله پرداخت شود.

يكي ديگر از تفاوت‌هاي آيين‌نامه جديد تعرفه بيمه شخص ثالث با قبل، اين است كه اكنون امكان فروش اقساطي بيمه نامه در مواردي كه مؤسسه يا سازماني متعهد شود اقساط حق بيمه شخص ثالث وسيله نقليه متعلق به كاركنان خود يا خانواده آنها را از حقوق آنان كسر كند و به شركت بيمه بپردازد به رسميت شناخته شده است. اين آيين‌نامه همچنين شركت بيمه را مكلف كرده است، طبق قانون مصوب سال ۱۳۸۷، خسارت بدني را بدون لحاظ جنسيت و مذهب، بر مبناي ديه مرد مسلمان تا سقف تعهدات بيمه نامه ثالث بپردازد. حداقل تعهدات مالي شركت بيمه در چارچوب بيمه شخص ثالث معادل (دو و نیم) درصد تعهدات بدني در نظر گرفته شده است.

آيين‌نامه جديد تعرفه و نحوه تخفيف در حق بيمه شخص ثالث را بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران، در چارچوب ماده(۸) قانون جديد بيمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۸۷ تهيه كرد كه پس از تاييد شوراي عالي بيمه، در اسفند ۱۳۸۹ به تصويب وزيران عضو كميسيون ذي‌ربط( كميسيون امور اجتماعي و دولت الكترونيك) و در ارديبهشت ۱۳۹۰ به تاييد رييس‌جمهور رسيد و با امضاي معاون اول رييس‌جمهور به وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت دادگستري و بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران فرستاده شد. بيمه مركزي در نامه‌اي به امضاي دكتر جواد فرشباف ماهريان رييس‌كل بيمه مركزي ، آيين‌نامه تعرفه حق بيمه شخص ثالث را براي اجرا به مديران عامل شركت‌های بيمه ابلاغ كرد.


( 2 Votes )

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی